У Кременці на Тернопільщині побудували два дитячі будинки сімейного типу. Площа кожного – понад 280 квадратних метрів. Кожен будинок розрахований на 10 дітей та батьків-вихователів. Про це розповіла Суспільному начальниця Кременецької служби у справах дітей Галина Мельник.
За її словами, в один з будинків вже поселили сім’ю з двома дітьми. Тут готові взяти на виховання ще 8 дітей.
Будинок, у який поселили сім'ю з дітьми.
Соломія та Микола Косолапові разом зі своїми дітьми граються на подвір’ї нового будинку. Його побудували як дитячий будинок сімейного типу для десятьох дітей. Сім’я переїхала з Рівного до Кременця, щоб стати батьками-вихователями для дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування.
Соломія Косолапова, кандидатка у маму-виховательку з сім'єю.
"Мої батьки виховали вже 8 діток, і я не тільки була таким спостерігачем, а й брала активну участь в цьому. Мене здивувати чимось неможливо. Я бачила діток, які не могли кілька днів наїстися, ховали під подушки їжу, хліб. Це означало, що вони голодували. Бачила вдячних, бачила невдячних".
Ігрова кімната в дитячому будинку сімейного типу.
Соломія розповідає, у шлюбі десять років. Спочатку вони з чоловіком вагалися, чи готові стати батьками-вихователями.
"Це було складне рішення, інші люди бачили в нас потенціал. Пропонували нам займатися сиротами вже давно, навіть в інших областях. Але ми вагалися. То я була готова, то він не був готовий, то він став готовий, то я не була готова. Ми прийшли до цього задовго до війни. Так, як я зараз відчуваю, то це ідеальний час, щоб почати це робити. Багато дітей в час війни залишилися без батьківського піклування та любові, без батьків. Це дуже сумно".
Спальня для дітей.
Перед тим, як стати батьками-вихователями, Соломія та Микола Косолапові мають пройти навчальний курс у Центрі соціальних служб, розповіла начальниця Кременецької служби у справах дітей Галина Мельник.
Галина Мельник, начальниця Кременецької служби у справах дітей.
"Вони закінчать навчання, прийдуть до нас у службу і ми почнемо влаштовувати дітей з нашої громади. В нас на обліку є понад 80 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. Всі діти в нас на сьогодні влаштовані в сімейні форми виховання. У нас немає дітей в інтернатних закладах. Тобто, є прийомні сім’ї. У нас є ще один будинок сімейного типу в селі Жолоби Пономарьової Світлани Євгенівної. Діти в нас влаштовані також під опіку і виховання. На сьогодні в нас перебуває у Кременецькому районному суді справа щодо відібрання двох дітей від батька. Саме ці діти зараз перебувають в патронатній сім’ї тимчасово. Після отримання рішення суду цих дітей з повним правом зможемо влаштувати в наш будинок на виховання Соломії і Миколи".
Санвузол в новозбудованому будинку.
Двоповерховий будинок площею 288 квадратних метрів розрахований на 12 осіб. Тут облаштували спальні, ігрову зону для дітей, також є шість санвузлів та кухня. Ініціатори будівництва – благодійники з Німеччини, які співпрацюють з Всеукраїнським союзом церков євангельських християн-баптистів, розповів старший єпископ цих церков Віктор Пугач. За його словами, будівництво двох дитячих будинків сімейного типу в Кременці розпочали у вересні 2021 року.
Віктор Пугач, старший єпископ церков євангельських християн-баптистів.
"Будь-кому неможливо запустити цей проєкт. Більша співпраця йде з церквами. Церква дає заявку. Її розглядають у фонді "Міст в життя". Там дивляться, наскільки є потреба в громади. Коли заявку затверджують, наступний етап – виділення земельної ділянки. Її ми купуємо або за свої кошти, або в співпраці з державою виділяють земельну ділянку. Ще повністю кошти не підбиті. Один будинок був 5 мільйонів. Але зараз ціни перераховані. Це ще дорожче, бо все обладнання докупляли пізніше. Тому сказати точну цифру не зможу".
Кухня в дитячому будинку сімейного типу.
За словами Віктора Пугача, в Україні є 112 дитячих будинків сімейного типу, які побудували за сприяння німецького благодійного фонду. Два з них – у Кременці.