Діти Запоріжжя лого

Примусова евакуація дітей: навіщо потрібна та як працюватиме?

9 березня 2023, 16:29 384 helsinki.org.ua 7 березня Кабінет міністрів України схвалив механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій.

Про відповідне рішення повідомило Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. А віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук взяла це питання на особистий контроль. Як відбуватиметься вивіз дітей і чи такий примус не є порушенням прав батьків – розповіла заступниця керівника аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини Аксана Філіпішина.

Примусова евакуація дітей: навіщо потрібна та як працюватиме?

Евакуація на Донеччині. Фото: ДСНС УКраїни

– Я абсолютно схвалюю рішення про те, що діти підлягають вивозу з небезпечної зони в примусовий спосіб. Що це означає? Що батьки не можуть підписати відмову, вони зобов’язані визначитись: чи обидва батьки, чи один з них будуть супроводжувати дитину в евакуацію, – каже Аксана Філіпішина. – Адже в цьому випадку мова йде про основоположне право дитини – право на життя. Батьки, відповідно до статті 155 Сімейного кодексу України, не мають зловживати своїми батьківськими правами, вони не можуть діяти всупереч інтересам дитини, а дитина через малолітство, навіть якщо й хоче виїхати з небезпечної території, але цьому перешкоджають батьки, не може реалізувати своє право на збереження життя і здоров’я.

Нині обов’язкова евакуація прийнята лише по Донецькій області. А під відповідні критерії застосування примусового вивозу дітей підпадає лише місто Бахмут.

– Якщо ж батьки відмовляються виїжджати, то вони можуть довірити супровід дитини іншій особі. Бо сама форма обов’язкової евакуації передбачає роз’яснення батькам про можливість передати дитину, якщо вони самі не можуть супроводжувати, – пояснює Аксана Філіпішина.

Час, місце та спосіб евакуації визначатиме військова адміністрація, попередньо ухваливши рішення за погодженням Координаційного штабу та військовими.

– В Координаційний штаб входять всі голови адміністрацій, і коли приймається рішення про обов’язкову евакуацію, одразу проговорюються не тільки шляхи виведення цивільного населення із зони бойових дій, а також місця їх розміщення в подальшому, – пояснює Аксана Філіпішина. – Тобто людям пропонуються конкретні населенні пункти.

Нагадаємо, уряд посилив обов’язковість евакуації дітей ще влітку минулого року, коли були внесені зміни до Порядку здійснення евакуації. Проте тоді примус був введений по відношенню до дітей сиріт, позбавлених батьківського піклування та дитячих будинків сімейного типу.

Фонд «Щаслива дитина» — ефективна допомога тим дітям Запорізької області, які найбільш її потребують

Їм потрібна наша допомога
Олексій Марчук
Олексій Марчук

ДЦП, спастичний тетрапарез

Допомогти зараз

У 2024 ви допомогли на суму, грн.

3 624 871

Витрати фонду в 2024
64 хворим дітям 1 219 273 грн.
Мед. обладнання: 88 381 грн.
Гуманітарна допомога: 1 038 608 грн.
Дітям з інвалідністю: 1 587 126 грн.
Дитячому экоселу: 45 956 грн.
Сиротам и малозабезпеченим: 209 558 грн.
Допомога дорослим "Хелпус": 686 953 грн.
Службові витрати: 615 591 грн.
Загалом витрат: 5 571 765 грн.

Всього з 2007 надано допомоги, грн.

142 904 935