Діти Запоріжжя лого

Вашингтон Пост: Коротке життя Сергія, вбитого в українському пологовому будинку

28 листопада 2022, 20:25 520 Автор: Samantha Schmidt washingtonpost.com

Працівниця лікарні стоїть серед уламків зруйнованого пологового відділення у Вільнянську, Україна.

Родичі встановлюють хрест на могилі Сергія Подлянова (котрому виповнилося лише два дні) на сільському кладовищі в Новосолоному Запорізької області 24 листопада.

Новосолоне, Запорізька область, Україна.

Вранці, коли вона народила, Марія Кам’янецька надіслала фотографію немовля батькові. Очі хлопчика були заплющені, його крихітна голівка була покрита білим капелюшком, тіло закутане в ковдру.

«У нас народився син», — написала вона з лікарняного ліжка. Пологове відділення, де вона народила, було у Вільнянську Запорізької області, однієї із чотирьох українських областей, які анексував президент росії володимир путін.

Упродовж усіх дев’яти місяців, коли вона виношувала дитину, її країна зазнавала нападів, її життя — і життя її сина — постійно були під загрозою.

Ось він, маленький і здоровий. Батьки назвали його Сергієм. Він був їхньою четвертою дитиною, братиком, якого чекав їхній 7-річний син.

Але батько дитини ніколи не мав шансу зустрітися з ним.

Марія Кам'янецька тримає телефон, на якому видно фотографію її новонародженого сина Сергія

Марія Кам'янецька тримає телефон, на якому видно фотографію її новонародженого сина Сергія, яку вона надіслала Віталію Подлянову, батькові хлопчика, після його народження.

Близько другої години ночі у середу, коли Марія щойно закінчила няньчити дитину і поклала його спати в ліжечко біля себе, у пологове відділення лікарні влучила ракета. Стіни лікарні зруйнувалися, заблокувавши жінку та її немовля під завалами.

Тієї ночі вони були єдиними пацієнтами у палаті. Рятувальники витягли з-під завалів живу матір, у неї були подряпані та закривавлені ноги. Єдиним загиблим був немовля Сергій.

За даними Генеральної прокуратури України, один із наймолодших загиблих на війні, 2-денний Сергій, був серед 440 вбитих українських дітей і сотень поранених внаслідок російського вторгнення. Хлопець не встиг отримати свідоцтво про народження.

Коли рятувальники обшукували залишки пологового відділення, Марії повідомили, що не знайшли дитину.

Знайшли тільки ляльку, кажуть, що лежала обличчям до землі.

«Це мій син!» — закричала вона.

Марію Кам'янецьку на похоронах сина втішають мати і сестра.

Мати і сестра втішають Марію Кам'янецьку на похоронах сина.

Молодший брат у розпал війни

Жінка завжди хотіла мати четверту дитину — хлопчика. Її 7-річний син, який виріс лише з сестрами, вже збирав свій ящик для іграшок, щоб показати новому братику. Він хотів бути трактористом, як його батько, і не міг дочекатися, щоб поділитися з хлопчиком своїм дитячим трактором.

Батьки підготували для Сергія все: ліжечко, коляску, одяг. Марія та батько дітей, Віталій Подлянов, готувалися навесні переїхати до будинку побільше, у своєму маленькому селі, щоб мати більше місця для своєї зростаючої родини.

Про те, що чекають на дитину, подружжя дізналося наприкінці лютого, коли російські війська почали наступ на Україну. Поки мільйони українців, жінок та дітей, покидали країну, Кам'янецька залишилася з родиною в своєму селі Новосолоне Запорізької області. Це був їхній дім, місце, де вони виростили своїх трьох дітей і де жила решта їхньої родини.

Але це також був регіон із відомим у всьому світі ім’ям Запоріжжя, місцем розташування найбільшої в Європі атомної електростанції та ймовірним місцем для нового українського контрнаступу.

Ракетні удари почастішали в районі лікарні. За словами мера, до листопада в місті не було жодних обстрілів; цього місяця обстрілювали три дні. Президент України Володимир Зеленський засудив атаку на пологовий будинок, - "держава-терорист продовжує воювати проти цивільних людей та об’єктів". Міністерство оборони росії не відповіло на запит про коментар.

Жінка жила лише за годину їзди від лінії фронту, але чомусь війна здавалася досить далекою. «Вибухи вдалині мене не хвилювали», — сказала вона. Але коли вона готувалася до народження Сергія, вони все ближче й ближче підходили до її міста.

Вона бачила зображення закривавлених вагітних жінок на ношах біля пологового будинку Маріуполя — фотографії, які шокували світ на початку війни.

Але в ніч перед народженням її дитини єдиною її турботою було переконатися, що вона зможе безпечно дістатися до лікарні. Сергій відвіз її до родичів у будинку неподалік від місця, де вона планувала народжувати. Потім він повернувся до їхнього села, щоб працювати та піклуватися про інших дітей.

У понеділок рано вранці Марія викликала швидку, щоб її доправили до лікарні.

Дитина з'явилася лише після двох схваток, о 8:20 ранку.

Пологове відділення зруйноване

Було вже більше першої години ночі, коли вона почула перший "прильот" в іншому районі міста. Потім стався вибух.

Ракета розтрощила цегляні стіни пологового відділення на другому поверсі, впавши на клініку на першому поверсі. Там застряг лікар, який кликав на допомогу.

Працівниця лікарні стоїть серед уламків зруйнованого пологового відділення у Вільнянську, Україна

Працівниця лікарні стоїть серед уламків зруйнованого пологового відділення у Вільнянську, Україна.

Працівниця лікарні стоїть серед уламків зруйнованого пологового відділення у Вільнянську, Україна

Перевернуте дитяче ліжечко залишилося в одній із кімнат пологового будинку, зруйнованого ракетою, у Вільнянську, Україна.

На жінку, яка лежала в ліжку в одній нічній сорочці, впав шматок бетонної стелі. Але вона залишалася зосередженою на тому, щоб дотягнутися до ліжечка Сергія.

Вона кричала про допомогу, відчайдушно намагаючись підняти шматки бетону, щоб дістатися до дитини. Вона згадала, як її легені були наповнені димом та пилом.

Їй вдалося піднятися й кинутися до ліжечка дитини. Мати жахнулася, побачивши, що там порожньо. Під час вибуху дитину викинуло з ліжка.

Марія схопила свій телефон, використовуючи його світло, щоб шукати немовля, босими ногами проходячи крізь уламки.

Усі наступні моменти трохи розмиті: рятувальники витягують її з-під завалів через вікно; медсестри виривають осколки з її ніг; телефонний дзвінок матері, яка повідомила, що в пологовий будинок влучила ракета.

Те, що вона яскраво пам’ятає, це її власний крик, її благання за сина.

Маленька труна

Близько 15 людей зібралися на холодному кладовищі в четвер, коли священик підійшов до білої мереживної труни перед ними. Він помолився і поклав хрестик у крихітну труну — де лежав Сергій, укритий блакитною ковдрою. Очі дитини були закриті, обличчя все ще вкрите дрібними подряпинами.

Похорони пройшли швидко, лише через день після його смерті. Батьки не хотіли нести труну до себе додому, де її побачать інші діти, тому потрібно було якомога швидше поховати дитину.

Старші брати та сестри Сергія залишилися вдома, гратися на подвір’ї, а їхні рідні поспішали на цвинтар. Діти знали, що їх молодший брат все-таки додому не повернеться, але батьки поки не пояснили чому.

Родичі, одягнені у теплі пальта, при майже мінусових температурах прибули з квітами та іграшками — іграшкою тигра й Божою корівкою, а також новенькою дитячою машинкою. Мати була в чорній зимовій куртці. На звороті були слова: «Все буде добре. З кожним днем буде ще краще».

Марія з тугою дивилася на труну, похитнувшись до неї, голосячи. Її мати та невістка схопили її за руки, допомагаючи встати. Вона нахилилася до труни й ніжно поцілувала дитину.

Марію Кам'янецьку тримають її мати та сестра Люба

Марію Кам'янецьку тримають її мати та сестра Люба, а тіло її сина лежить у крихітній труні. Його одягнули в білий одяг новонародженого і накрили синьо-білою ковдрою.

Марія Кам'янецька цілує сина під час його похорону

Марія Кам'янецька цілує сина під час його похорону.

Після того, як священик окропив труну водою, двоє чоловіків обережно опустили її в землю. Звуки обстрілу лунали вдалині, коли члени родини посипали могилу землею.

Коли чоловіки накривали труну, мати розповідала, що сталося тієї ночі.

«Моя кімната була повністю зруйнована», — сказала вона. «Я шукала дитину під завалами. … Дитина просто лежала в ліжечку».

Кожен із родичів обіймав її, закликаючи бути сильною. Коли більшість із них пішли, мати порадила Марії, що робити з грудним молоком, коли вона не буде годувати.

Цієї ночі жінці приснився син. Уві сні він був голодний, і хотів снідати. Тому наступного ранку вона повернулася на цвинтар, щоб принести йому печиво та шоколад.

Цього разу вона привела дітей із собою на могилу, вони вперше зустрілися з їхнім молодшим братиком.

До могили Сергія рідні поклали квіти та дитячі іграшки.

До могили Сергія рідні поклали квіти та дитячі іграшки.

Фонд «Щаслива дитина» — ефективна допомога тим дітям Запорізької області, які найбільш її потребують

Їм потрібна наша допомога

У 2024 ви допомогли на суму, грн.

3 008 751

Витрати фонду в 2024
54 хворим дітям 991 407 грн.
Мед. обладнання: 55 278 грн.
Гуманітарна допомога: 789 661 грн.
Дітям з інвалідністю: 1 314 343 грн.
Дитячому экоселу: 39 956 грн.
Сиротам и малозабезпеченим: 109 001 грн.
Допомога дорослим "Хелпус": 472 786 грн.
Службові витрати: 501 158 грн.
Загалом витрат: 4 352 660 грн.

Всього з 2007 надано допомоги, грн.

142 249 039