Діти Запоріжжя лого

Правдива історія випускниці інтернату

9 червня 2021, 19:30 628 Автор: Альберт Павлов www.deti.zp.ua Відверта, позитивна та надихаюча розповідь Вікторії про випробування дитини, що залишилася без батьківського піклування

Життя дітей-сиріт після випуску з інтернату найчастіше складається непросто. Час від часу мені пишуть такі випускники. Нещодавно мені вдалося поспілкуватися з Вікторією, яка раніше жила в одному з інтернатів Запорізької області.

З Вікою я познайомився в 2007 році під час поїздки волонтерів по інтернатах, тоді їй було 12 років. Потім вона їздила з нашим туристичним проектом «Клубок» до Києва і ходила в похід до Криму. Після цього я чув лише про те, що навчаючись в 11 класі, вона народила дитину.

Віка ще в дитинстві відрізнялася від інших вихованців інтернатів живим розумом і вмінням чітко викладати свої думки. Можливо, історія, розказана Вікою, допоможе нам краще зрозуміти дітей, які позбавлені піклування батьків.

Розповідь Вікі

У родині

Папа пішов від мами, коли вона була вагітною. Їй тоді було 21 рік. У 7 років я вперше потрапила в притулок і провела там 3 місяці, потім мама мене забрала звідти. Вона знайшла якогось чоловіка молодшого за неї років на 5-7. Спочатку спільне життя з цією людиною було нормальним, вони обидва намагалися кинути пити.

Я почала з ним спілкуватися. Але потім раптом він почав бити маму. Я пропонувала їй піти жити до іншого чоловіка - такого представницького, якому мама подобалася, він зі мною грав і добре до мене ставився ... Але мама залишилася з колишнім чоловіком, який продовжував її бити.

Я пам'ятаю, як в дощ ми з мамою ховалися від вітчима в сусідній посадці. Але вона завжди до нього поверталася, говорила, що любить цю людину. На мої слова про те, що мені погано, не було ніякої реакції.

Приют

Одного разу я пішла до вчительки і сказала, що у мене вдома немає води, їжі, електрики, і я б хотіла повернутися до приюту. Вчителька пообіцяла допомогти, але ще довго ніхто нічого не робив. Одного разу, під час чергової бійки між мамою та її чоловіком, він штовхнув мене, і я зрозуміла, що зараз вони можуть один одного вбити. Я схопила залізний совок і вдарила маминого співмешканця по голові. Не вбила, але розбила голову до крові. Після цього з'явилися якісь люди, і сказали мамі: «Вибирай - або дитина, або чоловік». Мама погодилася, щоб мене забрали в приют на час, поки вона все владнає. І я знову опинилася у приюті. Там я пробула 2 тижні, і потрапила в інтернат.

В інтернаті

Була весна, я вчилася у 3 класі, мені виповнилося 9 років. Спочатку люди думали, що я не вмію розмовляти, і навіть водили мене до логопеда. Мені було дуже сумно, я думала, що більше ніколи не побачу маму. Я почала писати листи додому, і через деякий час прийшла відповідь від мами. Ми почали листуватися, але я чомусь боялася попросити її забрати мене з інтернату.

Потихеньку я почала спілкуватися з дітьми в інтернаті, вчила і розповідала віршики. Мені навіть стало там подобатися. Спочатку старшокласники були в авторитеті, малюки знали, до кого підійти, щоб вирішити проблему, знали, що це буде по совісті. Але з кожним роком склад дітей деградував.

В інтернаті до мене часто приїжджали люди, які хотіли мене удочерити, але я завжди відмовлялася. Не те щоб я вірила, що мама забере мене, ні, але ця відмова якось була пов'язана з мамою, гордість якась. Хоча я знала, що скоріше за все в родині мені буде добре.

З хорошого - найбільше запам'яталося походи в Крим, я була там 3 рази. Мені це дуже подобалося! Смак тушонки з гречкою я пам'ятаю до сих пір, і мені це здається дуже смачним. На жаль, зараз немає можливості поїхати в похід на тиждень або два.

Віка в інтернаті, март 2007

Про маму

У 5-му класі до мене приїхала мама. Ця новина була настільки несподіваною - як ніби я почула, що на Марсі з'явилося життя. Коли я спустилася вниз до кабінету директора, він сказав: «Віка, я не розумію, чому тебе мама в інтернат здала. Ти подивися - вона така красива, доглянута! » Я зайшла в кабінет, і побачила маму в красивій чорної шубі. Я її ледве впізнала. Вона заробила в Росії грошей, скупилася. Побула у мене буквально півгодини-годину. А у дворі її чекав вітчим, якого я раніше називала татом.

Ми з мамою продовжували листуватися та іноді зідзвонювалися. Вона часто бувала п'яною, розповідала якісь фантастичні історії, і навіть в 12 років я розуміла, що це неправда. Вона не слухала те, про що я просила її. У дитинстві, поки я жила з мамою, я її сильно любила. Мати всюди брала мене з собою, навіть коли зустрічалася з чоловіками, в цей час я гуляла десь в сторонці. Казала, що потребує мене, тому що я не по роках розвинена. У неї зі мною був алгоритм, що робити в якій ситуації. Мені навіть продавали горілку і сигарети.

У 6-му класі мама знову приїхала, знову доглянута, з новим чоловіком набагато старшим за неї. Його звали Валера. Разом з мамою вони їздили на Кубань збирати яблука. Валера намагався відучити маму від алкоголю. Я сказала йому, що мати з ним довго не буде. Незабаром вони розлучилися.

Перше кохання

Я часто брала участь в спортивних змаганнях, займалася танцями, легкою атлетикою, волейболом. Одного разу після не надто хорошою нашої гри в волейбол, я стояла засмучена, і почула, як хтось кличе мене. Обернувшись, я побачила незнайомого мені хлопчика. Він хотів поспілкуватися зі мною, але я ніяк на це не відреагувала і повернулася в інтернат.

Увечері цього ж дня він прийшов до мене в інтернат і сказав: «Віка, ти мені дуже подобаєшся, ти будеш моєю дружиною!» Я здивувалася і обурилася: нічого собі, мені ж тільки 13 років, і взагалі мені такі хлопці тоді не подобалися. Він якийсь такий був негарний, розмовляв матом. Я порадила йому спочатку навчитися нормально говорити, тоді ми і будемо спілкуватися. Я також попросила вихователя, щоб його до мене більше не пускали. Але він приходив день у день, сидів на паркані. Іноді біля нього крутилася купа дівчаток.

Так тривало півроку, і я не знала, що з цим робити. Але коли я поїхала в табір, то відчула себе незвично від того, що його немає поруч. Ми стали телефонувати. Потім він приїхав до табору, і ми почали зустрічатися. Він був на 2 роки старший за мене. У плані інтимних відносин - мені було 15 ... Це був травень. Так, до нас приходили різні служби і розповідали, що є різні контрацептиви, презервативи, але ... Цей хлопець говорив, що у нього було дуже багато дівчат, і він все знає, що і коли. І ми не оберігалися - травень, червень, все літо ...

Вагітність

Восени він йшов в армію, а мені мало виповнитися 16 років. 10 вересня я дізналася, що завагітніла. Мені здається, що він знав і хотів, щоб у мене народилася дитина. В принципі і я хотіла малюка, але коли з'явилися підозри на вагітність, я злякалася і сама собі не хотіла в цьому зізнаватися.

У медпункті в інтернаті були презервативи, але мені особисто їх навіть не пропонували - я ж була зразковою дівчинкою. Хоча в моєму випадку якби хтось запропонував, розповів все і дав пачку - можливо, все було б по-іншому. Іноді до нас приходила якась служба і розповідала про захворювання та способи контрацепції, роздавали презервативи - але всі сміялися і просто розривали або кидалися ними, соромлячись залишити їх у себе. Якби більш індивідуально з нами спілкувалися - було б більше користі.

Першою помітила мою вагітність вчителька з біології. З нею я спілкуюся і до цього дня. Вона запитала у мене, чи не вагітна я, але я сказала, що ні, адже мій хлопець в армії. Лише в грудні ми купили тест, і він все показав.

Коли дізналися, що я вагітна, зібралися різні вчителі, і медсестра повезла мене на УЗД, щоб все документально підтвердити. По дорозі на УЗД я написала татові Сергія (так звали мого хлопця) СМС про те, що я вагітна і мене ведуть на огляд. Через короткий час Серегія тато примчав на машині і поїхав за нами.

На УЗД мені поставили термін 19 тижнів. Приїхала і мама Сергія, вона плакала від щастя. І я зрозуміла, що все добре: батьки, слава Богу, вже все знають.

Сімейне життя

5 березня Сергій приїхав, і я вийшла за нього заміж. Це було серйозне весілля, прийшли родичі, всі напилися, і вже тоді я зрозуміла, що як такого сімейного життя мені не чекати. Я сподівалася, що Сергій побуде зі мною, але він поїхав в центр селища погуляти. Він вважав, що отримавши відпустку з армії на 7 днів, потрібно вдосталь нагулятися, адже повернувшись, у нього вже не буде такої свободи.

Після армії він почав гуляти ще сильніше, пити, змінювати. Одного разу він з трьома своїми друзями побив сорокарічного чоловіка, який після цього лежав у лікарні та їв з трубочки. Довелося заплатити багато грошей, щоб залагодити справу. Іноді він приходив весь в помаді, і ліз до мене, це було дуже неприємно. І піти мені було нікуди. Я не розуміла, як така любов і такі обіцянки змінилися таким ставленням. Я практично не виходила гуляти в центр, якщо і була пару раз, то разом з Сергієм. Він був дуже ревнивим, причому ревнував без жодного приводу.

Коли я вступила до університету, я зрозуміла, що все може бути зовсім по-іншому. Виявляється, хлопці могли бути ввічливими, і не завжди це означало, що це знак уваги. Для мене було дико, що хлопець може ввічливо поводитися з дівчиною.

Вибір професії

Після 11 класу я здала ЗНО, бали були невисокі, хоча я і вчилася добре. Намагалася вступити в Бердянський педінститут на хореографа, це була моя мрія. Я говорила мамі Сергія, що все одно ніде не буду вчитися, ну, може, влаштуюся прибиральницею в лікарню працювати. Але мама переконала мене їхати в Запоріжжя і поступати на стоматолога. У приймальній комісії порадили подати ще на лікувальну справу і на педіатра. Якимось дивом я пройшла на педіатра.

Коли мені потрібно було в перший раз їхати на навчання на 5 днів, моїй дочці Насті був рік і три місяці. Я не знала, як бути. Але мама заспокоїла мене і взялася дивитися за Настею. Я приїжджала додому кожні вихідні. Зараз я вже закінчую 5 курс. Настю по суті виховав тато Сергія, вони навіть характерами схожі.

Вища медична освіта і материнство

Чоловік щороку на 8 місяців їхав на заробітки в Росію, ви розумієте, яке це було сімейне життя. В підсумку я вже до нього взагалі нічого не відчувала. Лише з поваги до батьків Сергія не розводилася. Вони стали для мене як прийомними батьками. Відразу після весілля тато Сергія сказав: «Якщо ще раз назвеш нас по імені, а не мама і тато - то жити більше в цьому будинку не будеш!».

Вони дуже хотіли дочку, і були щасливі, коли народилася Настя - блондинка з блакитними очима. Батьки її дуже полюбили, тато став менше пити, Настя надала сенс його життя. Зараз Сергій в Росії, живе з іншою жінкою, у них вже народилася дочка. З Настею він спілкується по Скайпу, хоча дочка і не дуже активна в цьому спілкуванні.

Студентське життя, розлучення і дочки-матері

Уже в університеті, коли вдавалося піти гуляти з дівчатами, я раптом розуміла, що якась безтурботна частина мого життя пішла, і мені її дуже не вистачає. З народженням дитини я швидко стала дорослою. Іноді я подумки звинувачувала в цьому Сергія. Мені хотілося просто піти з подружками і провести вільний час весело - я не маю на увазі робити щось непристойне. Я помітила, що стала якось менше часу приділяти Насті і злякалася цього віддалення. Я стала іноді брати її з собою в Запоріжжя. Ми спілкувалися з друзями, робили разом піцу, я відпочивала, і дочка була поруч. Така ситуація мене дуже влаштовувала.

Медицина мені сподобалася після 4 курсу, коли почалася практика, ходіння по лікарнях. До цього навчання було мені тягарем - воно розлучало з Настею. Після розлучення з чоловіком (на 4 курсі) хотіла, як можна більше заробити, допомогти батькам, довести, що я і без чоловіка впораюсь.

Вплив інтернату на вже дорослих дітей, плюси, мінуси і роздуми

Іноді замислююся, чи не повторю я шлях своєї мами. На щастя, у мене немає алкогольної залежності, але у мене є інше - робота.

Якщо поглянути назад на своє минуле, то в принципі я ні про що не шкодую - але я б хотіла більше вчитися, більше часу приділяти своєму розвитку.

Що мені подобається в університеті, і раніше подобалося в інтернаті - це дисципліна, якийсь режим. Навіть на лекції, коли нас 150 чоловік в аудиторії, ми повинні сидіти в халатах і в шапочках. Хоча, здавалося б, який сенс сидіти в шапочці? Зараз у мене практично немає ніякого режиму в харчуванні і в житті, і в цьому плані я за інтернатом сумую. В інтернаті було і погане, але це не стосувалося мене - в цей час я вчилася і танцювала.

Про родичів

З мамою я в останній раз спілкувалася, коли мені було 16 років. Ми разом з колишнім чоловіком поїхали до неї. У мами ще народилися діти, по-моєму, Юра і Валя, вона їх залишила в пологовому будинку і потім вони потрапили в будинок дитини «Сонечко». Мама була дуже худою, п'яною і побитою, і як і раніше жила з вітчимом. Мені стало соромно дуже. Я хотіла проявити якусь турботу, але вона мені не давала можливості зробити це. Вона сіла в машину на заднє сидіння, і я побачила, що у неї живіт великий. Я вигукнула: «Боже, ти п'яна, побита, і у тебе буде дитина? А якщо ти інваліда народиш? Навіщо ти його губиш? »

Я їздила в «Сонечко», коли була на першому курсі, намагалася знайти свого брата і сестру, але мені ніхто нічого не сказав. У мене є бажання знайти їх. Говорили навіть, що мій брат в дитбудинку добре співав.

Рік тому я знайшла в Молочанську свого рідного тата. Я писала через ВКонтакте всім людям з Молочанська, і питала, чи не знають вони мого тата (говорила його ім'я). Написала 200 листів, і знайшовся один хлопець, який допоміг, дізнався номер тата.

Я зателефонувала батькові, який не чув про мене 22 роки. Назвала своє прізвище та ім'я, запитала, чи говорить вона йому про щось. Він спочатку мовчав, а потім сказав, що передзвонить мені. Я прочекала 2 години, і вирішила передзвонити йому сама. Я хвилин 5 тараторила йому про те, що нічого у нього не прошу, просто хотіла б поспілкуватися. Дізналася, що у нього є дружина і діти. Живе він цілком нормально, в двоповерховому будинку.

Історія Віки одна з багатьох. Можна багато розмірковувати, чому Вікторія змогла отримати професію лікаря і піднятися на новий соціальний рівень. Можливо, причиною послужив міцний внутрішній стрижень нашої героїні, можливо підтримка батьків колишнього чоловіка, можливо народження доньки додало нових сил. Але в будь-якому випадку, у Віки все вийшло!

Ця історія вчить нас тому, що кожній людині уготоване «місце під сонцем» і кожен з нас може підтримати дитину, яка залишилася без батьківського тепла, добрим словом, а ще краще справою.

Якщо ви жили без батьків і вчилися в інтернаті - будь ласка, поділіться з нами своєю історією - info@deti.zp.ua

Фонд «Щаслива дитина» — ефективна допомога тим дітям Запорізької області, які найбільш її потребують

Їм потрібна наша допомога
Олексій Марчук
Олексій Марчук

ДЦП, спастичний тетрапарез

Допомогти зараз

У 2024 ви допомогли на суму, грн.

3 617 164

Витрати фонду в 2024
64 хворим дітям 1 200 063 грн.
Мед. обладнання: 88 381 грн.
Гуманітарна допомога: 1 038 608 грн.
Дітям з інвалідністю: 1 586 776 грн.
Дитячому экоселу: 45 956 грн.
Сиротам и малозабезпеченим: 161 681 грн.
Допомога дорослим "Хелпус": 686 953 грн.
Службові витрати: 615 571 грн.
Загалом витрат: 5 504 307 грн.

Всього з 2007 надано допомоги, грн.

142 897 228