Новини та статті про будинок дитини "Сонечко"
У чому потребує будинок дитини?
Більшість вихованців «Сонечка» - це діти з особливими потребами, які потребують кваліфікованої соціально-медичної допомоги та реабілітації. І потреба в цій допомозі не залежить від наявності діагнозу - адже, залишившись без турботи і уваги батьків, вони вже отримали психологічну травму. Завдання великого колективу вихователів, лікарів, нянечок, педагогів і психологів «Сонечка» - забезпечити малюкам повноцінне життя.
На сьогоднішній день Запорізький Будинок дитини - сучасне профільну установу з багатою базою апробованих інноваційних програм і методик, дружним колективом досвідчених фахівців.
Структура Будинку дитини
Запорізький обласний спеціалізований (психоневрологічний) будинок дитини «Сонечко» функціонує з 1980 року. У розпорядженні установи знаходиться 2 головних корпусу з величезною прогулянкової територією в 2 гектара. Головним лікарем «Сонечка» з 2021 р і по сьогоднішній день є Філіпська Лілія Іванівна.
Будинок дитини розрахований на 305 місць. Середньорічна кількість вихованців становить близько 280 дітей. На сьогоднішній день в інтернаті проживають 248 дітей, з яких 125 позбавлені батьківського піклування, 112 батьківських і 11 діток перебувають на денному стаціонарі. У «Сонечку» працює:
- 9 дитячих груп змішаного типу;
- 2 групи для дітей з порушеннями фізичного та розумового розвитку,
- 2 групи для паліативних хворих дітей;
- 2 групи денного перебування дітей з інклюзивною освітою;
- 1 група для ВІЛ-носіїв;
Категорія і вік вихованців Будинку дитини
У «Сонечку» можуть перебувати діти різних категорій:
- Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
- Діти з кризових сімей соціального ризику;
- Діти з особливими потребами.
Підопічні Будинку дитини - це діти з народження (фактично з 2 місяців) до 7 років. Існують 2 форми перебування: цілодобове (для дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування) і денний (для сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах і тимчасово влаштували дітей в «Сонечко»).
Для влаштування дітей в групу денного перебування батькам необхідно подати заяву. Крім заяви знадобляться також інші документи.
Зокрема, для влаштування в групу медико-соціальної реабілітації необхідне укладення внутрішньої психолого-медико-педагогічної консультації Будинку дитини «Сонечко». Для влаштування дітей з кризових сімей знадобиться обов'язкове узгодження Служби у справах дітей.
Мультидисциплінарна команда Дому «Сонечко», що складається з різнопрофільних фахівців, здійснює медико-соціальний супровід кожної дитини відповідно до його потреб і діагнозу, якщо такий є.
Основні завдання Будинку дитини:
Будинок дитини «Сонечко» здійснює медико-соціальну реабілітацію дітей, які опинилися в складних життєвих ситуаціях.
Основні завдання:
1. Лікувально-педагогічна та корекційна робота з дітьми;
2. Медико-соціальний захист і реабілітація дітей;
3. Створення комфортних і сприятливих умов життя дітей, максимально наближених до домашніх.
4. Надання кваліфікованої медичної допомоги, оздоровлення дітей;
5. Розвиток, виховання і навчання дітей відповідно до віковим цензом.
6. Соціальна адаптація, захист інтересів і прав дітей;
В установі працюють висококваліфіковані лікарі, реабілітологи, психологи і педагоги.
Діти з особливими потребами
Не секрет, що діти з особливими потребами - одна з найскладніших категорій, яка б вимагала постійної уваги і вимагає особливого, комплексного підходу різнопрофільних фахівців.
Будинок дитини «Сонечко» вже не перший рік спеціалізується на лікуванні, реабілітації та корекції саме таких «особливих дітей». Немає потреби перераховувати діагнози їх вихованців, головне - розповісти про успіхи і досягнення в цій галузі.
У «Сонечку» функціонує спеціалізоване відділення комплексної реабілітації дітей на ранніх етапах розвитку. Щоденна праця фахівців, постійне впровадження інноваційних методик дає відчутні позитивні результати.
У відділенні діти можуть перебувати як цілодобово, так і в групі денного перебування. До того ж, для батьків, які виховують дітей з особливими потребами, є унікальна можливість відвідувати окремі реабілітаційні заняття в «Сонечку». Адже далеко не кожна сім'я має можливість придбати спеціалізований інвентар або методичні матеріали.
У 2017 році відкрилася група для паліативних хворих дітей - з важкими невиліковними захворюваннями. Головним завданням персоналу є поліпшення якості життя дитини, надання необхідної комплексної допомоги.
Інноваційні методики і програми
Співробітники Будинку дитини не зупиняються на досягнутих результатах і постійно освоюють нові, прогресивні методики, що дозволяють поліпшити процеси реабілітації, корекції та адаптації.
Можна виділити кілька ключових напрямків в роботі «Сонечка», успішно освоєних і мають позитивну динаміку в роботі з дітьми будь-якої категорії:
- Заняття з арт-терапії включають різноманітні вправи і техніки, в тому числі музикотерапію, кольоротерапія, театралізовані ігри, заняття з піском, водою, впровадження педагогічної системи Монтессорі та інші прогресивні методики.
- Сенсорна інтеграція здійснюється при роботі з дітьми в спеціально обладнаних сенсорних кімнатах і так званих «сенсорних берлогах». Дана методика впливає на сенсорну систему людини, його органи чуття. У Будинку дитини обладнано 2 сенсорних кімнати, де практичний психолог проводить індивідуальні заняття з дітьми.
- Каністерапія - лікування і реабілітація дітей за допомогою спеціально навчених собак. Дана допоміжна психотерапевтична методика допомагає розвитку у дітей емоційних, інтелектуальних, комунікативних, пізнавальних здібностей, рухових функцій.
- Інклюзивна майданчик обладнаний в спеціально побудованій для цих цілей дерев'яній альтанці, що містить ряд реабілітаційних пристосувань і є ефективним майданчиком нейроразвівающей терапії.
У процесі занять з дітьми співробітники «Сонечка» надають не тільки соціально-медичну та психологічну допомогу - вони вчать дітей використовувати всі вміння і навички у повсякденному житті, адаптуючи, тим самим, хлопців до майбутньої соціальної життя.
Майбутнє перепрофілювання Будинку дитини
Згідно із затвердженою у 2012 році Національної стратегії профілактики сирітства, Будинок дитини «Сонечко» взяв курс на нові зміни. Установа готується до повного перепрофілювання. Так, до 2020 року заплановано відкриття на базі «Сонечка» Центру медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям з послугою раннього втручання.
Допомога Благодійного фонду «Щаслива дитина»
Благодійний фонд «Щаслива дитина» вже не перший рік тісно співпрацює з «Сонечком», надаючи його вихованцям посильну допомогу. Щомісяця співробітники Фонду за підтримки американських партнерів - фонду «Maya's Hope» - закуповують додаткове дитяче харчування (в тому числі і спеціальне харчування Nestle, Peptamen, Resource Junior, Nestle безлактозний), вітаміни, витратні матеріали (серветки вологі і сухі, туалетний папір, вушні палички, соски для пляшечок і т.д.).
Також в «Сонечку» регулярно виникають потреби в медикаментах і обстеженнях для дітей. Завдяки пожертвам чуйних людей, фонд «Щаслива дитина» завжди готовий допомогти. Іноді ми оплачуємо вартість МРТ і лабораторну діагностику. А буває і так, що дитині терміново потрібне лікування в обласній дитячій лікарні. Саме тому у нас відкрито постійний збір коштів на ці потреби. Зробити перерахування будь-яким зручним способом.
Будинок дитини «Сонечко» розташований в Комунарському районі Запоріжжя за адресою: 69104, Україна, м. Запоріжжя, вул. Олімпійська, 6а
E-mail: sonechko.domrebenka@i.ua
Сайт: sonechko.zp.ua и Facebook