Діти Запоріжжя лого

Любов - це те, що надає життю саме такий сенс, який не знищується смертю

23 грудня 2020, 9:00 517 Автор: Євген Рябой Пронизлива розповідь психолога, який працював в дитячому відділенні онкогематології

Психолог Евгений Рябой

Коли ми чуємо діагноз «Рак», земля йде з під ніг і світ починає валитися, а в голову лізуть найстрашніші думки. Дитина взагалі втрачає опору: біль, страх і неясні перспективи. Часто діти втрачають бажання жити, а батьки не вірять в успіх.

І хоча сьогодні медицина зробила величезний крок вперед, а дитячих рак став виліковним захворюванням, дуже важливо проживати лікування поряд з психологом. З людиною тонкою та розуміючою. Слово теж лікує.

Ми пропонуємо вашій увазі дивовижний текст психолога, психотерапевта, який на початку своєї кар'єри працював в обласній дитячій лікарні. Він лікував маленьких бійців словом. І це було дуже значимо і цілюще. Ми впевнені в тому, що психологічний супровід тяжкохворих дітей та їх батьків - це серйозний внесок в одужання.

Нещодавно я робив свій щоденний ритуал і купував стріт-каву біля мого офісу, щоб підбадьоритися перед сеансами і отримати насолоду від улюблених капучино.

Розраховуючись, я помітив біля себе одного усміхненого хлопця - особа було мені дуже добре знайома, хоча ми не бачилися років так сім. Це був один з моїх колишніх пацієнтів-підлітків, коли я працював в сфері психотерапії дітей що страждають на онкопатологію. Він був дуже радий мене бачити, як і я його, ми трохи поговорили про зміни в житті і розійшлися кожен у своїх справах.

Потім, коли мій робочий день закінчився, я стояв біля вікна і дивився в темряву ночі. Світила тьмяним світлом лише лампа в кабінеті. Сьогодні були різні сеанси. Люди розповідали, як вони страждають від панічних атак або як страждають від того, що зараз з ними немає поруч саме тих, з ким вони хочуть прожити все життя ... І ще багато в психотерапії спливало про епідемію COVID і про сильний страх смерті за себе або за своїх близьких.

З темряви ночі до мене прийшли спогади. Спогади здавалося призабуті, закриті щільно чорної ширмою, але ті, які завжди поруч. Як сказала героїня в одному серіалі "ці миті ... не ти пам'ятаєш їх - вони пам'ятають тебе"

Я згадав іншого хлопчика, маленького, років дванадцяти, хворого на лімфобластний лейкоз. Те, як він сидів на моїй старій кушетці в лікарні і розповідав, як дуже хоче жити.

"Я знаю, що мені більше ніколи не можна буде засмагати на сонці, навіть якщо я одужаю, але я так сумую за нашою річкою і хочу іноді купатися в ній або хоча б дивитися на неї з затінку ..."

"Я дуже сумую за тим салатом, який готує мама для нас на вулиці влітку, коли приїду - буду його їсти ..."

"А якщо я помру, скажіть, ви будете плакати? Ви будете згадувати про мене?"

Онкобольные дети, лейкоз

Діти із запорізької онкогематології. 2007 р.

Ще я згадав дуже красиву дівчину років шістнадцяти, вона була милою і нагадувала зовнішністю актрису зі старих Голлівудських фільмів. Гібридний лейкоз став її вироком. Я пам'ятаю, як її любив хлопчик з відділення, гарний хлопчина. Він говорив їй, що вона красива, навіть коли вона втратила волосся через хіміотерапію. Умовляв її їсти, коли стоматит змінив до невпізнанності колишнє гарне обличчя, а вона відмовлялася їсти, бо не могла бачити себе такою в дзеркалі. Я пам'ятаю, як він гірко і тихо плакав, коли вона померла. І пам'ятаю, як він вижив там в онкології і пішов в життя далі, але, впевнений, ніколи не забував про неї.

А ще я пам'ятаю, як тримав маленького семирічного хлопчика за руки, тому що він роздирав долоні в кров, коли нервував. Він не хотів йти до мене на прийом, його привела мама з домовленостями. Ми говорили, він чухав руки і я попросив взяти його руки в свої на деякий час. Ми просто просиділи мовчки хвилин двадцять, очі в очі. Він пішов спокійний, розповів іншим дітям, що був у психолога, йому сподобалося і він прийде ще. Потім до мене прийшли вервечкою всі ті діти, яким він повідав про візит до мене. Але він не повернувся. Раптово на вихідних він пішов назавжди в інший світ.

Я все пам'ятаю і нічого не забув. Пам'ятаю імена. Пам'ятаю історії життя і смерті. Пам'ятаю, як благодійний фонд "Щаслива дитина" прикладав величезні сили для допомоги тим дітям. Пам'ятаю нашу співпрацю з Іриною (Гавришевою) і Альбертом .

Той досвід трьох з половиною років супроводу дітей з онкогематології відкрив мені кілька смислів.

Те, що неминучість - це найскладніша і жорстока правда.

І те, що боротьба за своє життя і життя іншого - це самоцінність і прояв людяності нашого Я.

І те, що сутністю любові є те, що вона надає життю саме такий сенс, який не знищується смертю.

І я думаю, що зараз коли ми боїмося за наших рідних і близьких під час жорстокої епідемії цього вірусу, стикаємося із страхом смерті і неминучості, ми можемо робити точно одну річ, яку ніхто у нас не забере. Ми можемо говорити нашим коханим і рідним - ЯК сильно ми їх любимо. І це ЯК не переможе ні хвороба, ні смерть.

Евген Рябой, психолог

Читайте також Ирина Гавришева. Побег от смерти

Фонд «Щаслива дитина» — ефективна допомога тим дітям Запорізької області, які найбільш її потребують

Їм потрібна наша допомога
Іван Бабіч
Іван Бабіч

ДЦП, Сенсоневральна глухота IV ступеня

Допомогти зараз

У 2024 ви допомогли на суму, грн.

1 768 160

Витрати фонду в 2024
46 хворим дітям 695 830 грн.
Мед. обладнання: 51 157 грн.
Гуманітарна допомога: 712 794 грн.
Дітям з інвалідністю: 1 261 544 грн.
Дитячому экоселу: 38 256 грн.
Сиротам и малозабезпеченим: 49 826 грн.
Допомога дорослим "Хелпус": 414 658 грн.
Службові витрати: 360 048 грн.
Загалом витрат: 3 639 979 грн.

Всього з 2007 надано допомоги, грн.

140 901 624