Діти Запоріжжя лого

Любов - це те, що надає життю саме такий сенс, який не знищується смертю

23 грудня 2020, 9:00 425 Автор: Євген Рябой Пронизлива розповідь психолога, який працював в дитячому відділенні онкогематології

Психолог Евгений Рябой

Коли ми чуємо діагноз «Рак», земля йде з під ніг і світ починає валитися, а в голову лізуть найстрашніші думки. Дитина взагалі втрачає опору: біль, страх і неясні перспективи. Часто діти втрачають бажання жити, а батьки не вірять в успіх.

І хоча сьогодні медицина зробила величезний крок вперед, а дитячих рак став виліковним захворюванням, дуже важливо проживати лікування поряд з психологом. З людиною тонкою та розуміючою. Слово теж лікує.

Ми пропонуємо вашій увазі дивовижний текст психолога, психотерапевта, який на початку своєї кар'єри працював в обласній дитячій лікарні. Він лікував маленьких бійців словом. І це було дуже значимо і цілюще. Ми впевнені в тому, що психологічний супровід тяжкохворих дітей та їх батьків - це серйозний внесок в одужання.

Нещодавно я робив свій щоденний ритуал і купував стріт-каву біля мого офісу, щоб підбадьоритися перед сеансами і отримати насолоду від улюблених капучино.

Розраховуючись, я помітив біля себе одного усміхненого хлопця - особа було мені дуже добре знайома, хоча ми не бачилися років так сім. Це був один з моїх колишніх пацієнтів-підлітків, коли я працював в сфері психотерапії дітей що страждають на онкопатологію. Він був дуже радий мене бачити, як і я його, ми трохи поговорили про зміни в житті і розійшлися кожен у своїх справах.

Потім, коли мій робочий день закінчився, я стояв біля вікна і дивився в темряву ночі. Світила тьмяним світлом лише лампа в кабінеті. Сьогодні були різні сеанси. Люди розповідали, як вони страждають від панічних атак або як страждають від того, що зараз з ними немає поруч саме тих, з ким вони хочуть прожити все життя ... І ще багато в психотерапії спливало про епідемію COVID і про сильний страх смерті за себе або за своїх близьких.

З темряви ночі до мене прийшли спогади. Спогади здавалося призабуті, закриті щільно чорної ширмою, але ті, які завжди поруч. Як сказала героїня в одному серіалі "ці миті ... не ти пам'ятаєш їх - вони пам'ятають тебе"

Я згадав іншого хлопчика, маленького, років дванадцяти, хворого на лімфобластний лейкоз. Те, як він сидів на моїй старій кушетці в лікарні і розповідав, як дуже хоче жити.

"Я знаю, що мені більше ніколи не можна буде засмагати на сонці, навіть якщо я одужаю, але я так сумую за нашою річкою і хочу іноді купатися в ній або хоча б дивитися на неї з затінку ..."

"Я дуже сумую за тим салатом, який готує мама для нас на вулиці влітку, коли приїду - буду його їсти ..."

"А якщо я помру, скажіть, ви будете плакати? Ви будете згадувати про мене?"

Онкобольные дети, лейкоз

Діти із запорізької онкогематології. 2007 р.

Ще я згадав дуже красиву дівчину років шістнадцяти, вона була милою і нагадувала зовнішністю актрису зі старих Голлівудських фільмів. Гібридний лейкоз став її вироком. Я пам'ятаю, як її любив хлопчик з відділення, гарний хлопчина. Він говорив їй, що вона красива, навіть коли вона втратила волосся через хіміотерапію. Умовляв її їсти, коли стоматит змінив до невпізнанності колишнє гарне обличчя, а вона відмовлялася їсти, бо не могла бачити себе такою в дзеркалі. Я пам'ятаю, як він гірко і тихо плакав, коли вона померла. І пам'ятаю, як він вижив там в онкології і пішов в життя далі, але, впевнений, ніколи не забував про неї.

А ще я пам'ятаю, як тримав маленького семирічного хлопчика за руки, тому що він роздирав долоні в кров, коли нервував. Він не хотів йти до мене на прийом, його привела мама з домовленостями. Ми говорили, він чухав руки і я попросив взяти його руки в свої на деякий час. Ми просто просиділи мовчки хвилин двадцять, очі в очі. Він пішов спокійний, розповів іншим дітям, що був у психолога, йому сподобалося і він прийде ще. Потім до мене прийшли вервечкою всі ті діти, яким він повідав про візит до мене. Але він не повернувся. Раптово на вихідних він пішов назавжди в інший світ.

Я все пам'ятаю і нічого не забув. Пам'ятаю імена. Пам'ятаю історії життя і смерті. Пам'ятаю, як благодійний фонд "Щаслива дитина" прикладав величезні сили для допомоги тим дітям. Пам'ятаю нашу співпрацю з Іриною (Гавришевою) і Альбертом .

Той досвід трьох з половиною років супроводу дітей з онкогематології відкрив мені кілька смислів.

Те, що неминучість - це найскладніша і жорстока правда.

І те, що боротьба за своє життя і життя іншого - це самоцінність і прояв людяності нашого Я.

І те, що сутністю любові є те, що вона надає життю саме такий сенс, який не знищується смертю.

І я думаю, що зараз коли ми боїмося за наших рідних і близьких під час жорстокої епідемії цього вірусу, стикаємося із страхом смерті і неминучості, ми можемо робити точно одну річ, яку ніхто у нас не забере. Ми можемо говорити нашим коханим і рідним - ЯК сильно ми їх любимо. І це ЯК не переможе ні хвороба, ні смерть.

Евген Рябой, психолог

Читайте також Ирина Гавришева. Побег от смерти

Фонд «Щаслива дитина» — эфективна допомога тим дітям Запорізької області, які найбільш її потребують

Їм потрібна наша допомога
Олексій Марчук
Олексій Марчук

ДЦП, спастичний тетрапарез

Допомогти зараз
Руслан Єрмаков
Руслан Єрмаков

гідроцефалія, правосторонній геміпарез, епілепсія

Допомогти зараз
Поліна Бєлогурова
Поліна Бєлогурова

ДЦП, спастична диплегія

Допомогти зараз

У 2023 ви допомогли на суму, грн.

7 705 808

Витрати фонду в 2023
81 хворим дітям 1 459 306 грн.
Мед. обладнання: 35 205 грн.
Гуманітарна допомога: 3 665 104 грн.
Дітям з інвалідністю: 2 237 587 грн.
Дитячому экоселу: 147 374 грн.
Сиротам и малозабезпеченим: 481 881 грн.
Допомога дорослим "Хелпус": 12 446 грн.
Службові витрати: 594 743 грн.
Загалом витрат: 8 644 863 грн.

Всього з 2007 надано допомоги, грн.

130 642 667