Дети Запорожья лого

Жахаючі реалії сьогодення - люди без прав, котрих не вважають за людей

23 августа 2017, 19:00 1764 Автор: Ольга Вовк helpus.org.ua Антисанітарія, дірявий одяг, життя у клітинах: монітори НПМ відвідали Криворізький психоневрологічний інтернат

Боязно уявити, а тим паче побачити на живо, що в сучасному суспільстві може відбуватись подібне. Тут і зараз, поряд з нами.

В котрий раз монітори НПМ наголошують на тому, що двері до місць несвободи мають бути відчинені для ЗМІ. Психо-невролгічні інтернати беззаперечно повинні бути відчинені для родин підопічних та волонтерів - без обмежень.. Доки заклади будуть жити відокремлено у своїх "мікро-світах", там буде панувати керівництво на свій розсуд, та відбуватися беззаконня, свавілля, людина та її гідність не будуть враховуватись найбільшою цінністю.

У закладі, розрахованому на 320 підопічних, на час візиту проживало 263 чоловіки і 5 жінок. У житлових кімнатах мешкають по двоє-четверо підопічних. Лише у частині кімнат є необхідні меблі, і лише у деяких кімнатах – побутова техніка. В інтернаті був спалах захворювання на туберкульоз, внаслідок чого лише минулого року померло четверо підопічних. На час візиту 31 підопічний знаходився на лікуванні у протитуберкульозних відділеннях Гейківської та Дніпропетровської обласних психлікарень.

Як розповідають монітори, у корпусі для ліжкових хворих проводився поточний ремонт, а люди лежали в кімнатах з великою кількістю мух і дихали отруйними випарами фарби.

«Нас обурило те, що при цьому існує можливість переведення підопічних у вересні до іншого, відремонтованого відділення, і тільки тоді проводити ремонтні роботи у корпусі для ліжкових хворих. Стіни житлових кімнат фарбують у дратівливі, насичені кольори: яскраво-зелений, блакитний, фіолетовий. Проживання людей з розладами психіки у таких кімнатах є не лише некомфортним, а й може негативно вплинути на стан психічного здоров’я», - вважають монітори.

Частина підопічних, які за твердженням персоналу тікають з інтернату, перебувала в окремому павільйоні, який огороджений решіткою і зачиняється на замок. Жодних записів щодо застосування такої ізоляції в їхній у медичній документації не було.

«Підопічні говорили, що на час візиту моніторингової групи персонал відчинив двері павільйону, а в інші дні зачиняє на замок. Люди спали на цементній підлозі цього павільйону, а деякі – під палючим сонцем на траві. Хоча поруч знаходився відкритий літній павільйон з накриттям від сонячного проміння, де «відпочивав» автомобіль санітара», - кажуть члени моніторингової групи.

В інтернаті є підсобне господарство, де вирощують 65 телят та корів. За інформацією працівників інтернату, молоко дають лише 13 корів. Щоденно на харчоблок передається по 55 літрів молока, фактично по 4 літри з корови в день.

«На такому «збитковому» господарстві підопічних щоденно примушують працювати, про що вони скаржились моніторам. Для цього їх піднімають о 6-00, щоб о 7-00 після сніданку йти на роботу. У багатьох чоловіків виявлені поранення рук: вони заготовляли корми для худоби без засобів захисту – рукавиць. Під час візиту зафіксовано, що підопічні працювали без інструктора з працетерапії, пасли гусей та баранів на власному господарстві директора, розташованому фактично на території установи», - говорять монітори НПМ.

При цьому, єдина розвага в інтернаті – перегляд телепередач, але й цього позбавлені ліжково хворі. Вони роками лежать у ліжках, для них радісними подіями є миття у банний день або спілкування з перукарем.

«Коли хлопець захоплено розповідає, що він лежав у психіатричний лікарні і там значно краще, бо був умивальник з милом і дзеркалом, – такі слова крають серце», – ділиться враженнями монітор НПМ Ірина Лось.

В інтернаті не забезпечена можливість дотримання підопічними гігієни. Попри те, що на складі виявлено 1420 рулонів туалетного паперу, переважна більшість підопічних стверджували, що вони або купують його за власні кошти, або не використовують його взагалі. Зубні щітки та паста були відсутні, в одному з відділень для всіх підопічних був один шматок мила і декілька мочалок, які через тривале використання мали темно-коричневий колір.

Одягнуті підопічні неохайно, часто в дірявий одяг. Одяг і натільна білизна за конкретними підопічними не закріплена, після прання видається будь-кому з мешканців.

Щодо цих та інших порушень у психоневрологічному інтернаті підготовлені акти реагування Уповноваженого з прав людини до Мінсоцполітики та Дніпропетровської облдержадміністрації.

Посилання на джерела

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии