Дети Запорожья лого

Нових батьків чекають понад сто дітей

8746 : Надія БУДНА, Валерія ЧОРНЕЙ molbuk.cv.ua Статья о семейном устройстве детей-сирот на Буковине

У місті є лише одна прийомна сім’я та один дитячий будинок сімейного типу, де виховуються діти-сироти

– Хтось ще навчається у школі, хтось уже одружився, а в декого народилися діти, – розповідає про своїх дітей Ольга КОРЖ, мама-вихователь дитячого будинку сімейного типу, що в Шипинцях на Кіцманщині, яка виховує 22 дітей. – У нашій сім’ї є коваль, юрист, програміст, далекобійник... Це велике щастя, коли на день народження тобі витягують з-під піджака троянду....

Найбільші проблеми – це житло і робота для повнолітніх дітей

– Однак, крім радощів, є чимало проблем, – каже пані Ольга. – Найбільші – це житло та працевлаштування повнолітніх дітей. З нами досі мешкає 27-річний прийомний син, що не може влаштуватися на роботу, бо скрізь вимагають стаж. Хочу дати прийомним батькам пораду. Відкрийте в банку рахунок на кожну дитину і кладіть туди щомісяця хоча би 50 гривень. Коли вона стане повнолітньою, ці гроші дуже знадобляться їй.

– Прийомні сім’ї та будинки сімейного типу – чи не найкраща форма забезпечення умов для виховання в родинному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, – переконана директор міського центру для сім’ї, дітей та молоді Леся КУЗЬМА. – У прийомній сім’ї може бути не більше чотирьох дітей разом із власними. А в будинку сімейного типу – не більше десяти, враховуючи власних дітей. Поки що в Чернівцях є одна прийомна сім’я і один будинок сімейного типу, який створила родина Мартинюків. Маючи двох своїх дітей, подружжя взяло на виховання ще вісім прийомних. Ця сім’я – зразок для інших. Ми віримо, що в місті є чимало людей, які хотіли би взяти на виховання дітей з інтернатів та дитячих будинків. Але їх стримує страх перед невідомим. Не треба боятися. Ми вислухаємо кожну людину – сімейну чи таку, що не перебуває у шлюбі, з дітьми чи бездітних.

– Створити прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу можуть повнолітні працездатні люди, – каже Леся Кузьма. – Звичайно, ми не можемо довірити дітей особам, позбавленим батьківських прав, недієздатним чи хворим. Адже вони перебуватимуть у своїх прийомним батьків до 18 років, а в разі продовження навчання в ПТУ чи вузі – до його закінчення. Претенденти на батьків-вихователів повинні подати до нашого центру необхідні документи. Ми обов’язково обстежимо умови їх проживання. Далі вони повинні пройти спеціальне навчання. Під час тренінгу батьки-вихователі знайомляться зі своїм соціальним працівником, який постійно займатиметься їхньою сім’єю. У центрі є також психологи та юристи, до яких можна звертатися.

На кожну прийомну дитину є база даних

– У Чернівцях 2006 року усиновлено 16 дітей, 2007-ого – 13, а нинішнього – вже четверо. Та на всиновлення, опікунів та прийомних батьків чекають ще 111 вихованців обласної школи-інтернату, Оршівського та обласного дитячих будинків, – розповів «МБ» начальник служби у справах дітей міської ради Валерій ГАЙСЕНЮК. – Кожна дитина, яка знаходиться там, прагне мати власну сім’ю. У прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу можна брати дітей різного віку. Наша служба допомагає батькам-вихователям підбирати їх. Ми маємо базу даних на дітей, які підлягають усиновленню.

Але люди, які хочуть взяти на виховання дітей, повинні розуміти, що це дуже велика відповідальність. Тому потрібно серйозно подумати. Скажімо, минулого року в місті була створена прийомна сім’я, яка розпалася буквально через ... два дні.

Пільги, які мають прийомні батьки і діти

Батькам-вихователям та прийомним батькам нараховується загальний трудовий стаж.

Розмір щомісячної державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.

Якщо дитина навчається в ПТУ чи вузі І-ІV рівнів акредитації, то продовжує отримувати матеріальну допомогу до закінчення навчання, але не пізніше 23-річного віку.

Одному з батьків виплачується зарплата, яка становить 35% від отриманих коштів на кожну дитину.

Вихованці прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу забезпечуються санаторно-курортним лікуванням і путівками у абори відпочинку.

За дітьми зберігаються раніше призначені аліменти, пенсія, інші види державної допомоги.

Довідка

На початок 2007 року в області діяло 5 дитячих будинків сімейного типу та 16 прийомних сімей, у яких виховувалось 64 дитини.

Впродовж 2007 року в області утворено 3 нових дитячих будинки сімейного типу у Вижницькому, Глибоцькому та Сторожинецькому районах, до яких влаштовано 16 дітей. Ще 5 дітей влаштовано до раніше утворених дитячих будинків сімейного типу.

2007 року в області утворено 22 прийомні сім’ї та влаштовано до прийомних сімей 44 дитини.

НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ПРИЙОМНОЇ СІМ’Ї ЧИ БУДИНКУ СІМЕЙНОГО ТИПУ:

заява кандидатів у прийомні батьки чи батьки-вихователі;

копії паспортів кандидатів;

довідка про склад сім’ї;

копія свідоцтва про шлюб (для подружжя);

довідка про стан здоров’я кандидатів та членів їхньої сім’ї, які проживають разом із ними (довідку про відсутність хронічних захворювань, обстеження нарколога, венеролога, психіатра, довідку про несудимість);

довідка про доходи потенційної прийомної сім’ї;

письмова згода всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у прийомні батьки чи батьки-вихователі, на утворення прийомної сім’ї чи дитячого будинку сімейного типу, засвідчену нотаріально.

КОРИСНІ АДРЕСИ І ТЕЛЕФОНИ

Охочим створити прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу необхідно звертатися:

до міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: вул. Шептицького, 23, ІІІ поверх, тел. 55-39-66, 52-64-34.

до служби у справах дітей міської ради: вул. Головна, 55, ІІ поверх, тел. 52-34-05, 52-62-28.

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии