Фонд “Щаслива дитина” у 2011-2022 роках створив в Запорізькій області проект “Дитяче екосело”в селі Українка Василівського району. В екологічно чистій місцевості ми побудували два дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ), розраховані на проживання до 3-х сімей, до 25 дітей. Також ми розпочали створення будинку підтриманого проживання, обладнали дитячий майданчик, басейн, горку-маяк, будинок мумі-тролів. Крім того, висаджували дерева, обладнали будинки енергозберігаючими технологіями, прибирали балки і ліси від сміття, оберегали дерева від вирубок, піклувалися за бездомними тваринами.
На жаль, наприкінці лютого 2022 року наше екосело було окуповано російськими загарбниками, сім’ї вимушені були залишити будинки та виїхати за кордон. Один з будинків був розграблений та зруйнований.
Але наразі менеджери проекту і в одночас прийомні батьки Альберт та Юлія Павлови повернулися в Україну і готові розпочати проект з нуля в безпечному регіоні України - в Чернівецькій області.
Для створення дитячого екосела ми беремо до уваги загальні принципи екопоселень, але адаптуємо їх до українських реалій.
Мета створення дитячого екосела
Бажаєте стати учасником проекту?
Новини про створення дитячого екосела
Звіти про пожертвування на проект
Мета створення дитячого екосела
Давайте помріємо.
Уявімо собі казкове тихе місце з красивими, незвичайними будинками, оточене садами і лісом. В це селище, екосело (екопоселення), можна приїхати на день, тиждень, місяць, а можна залишитися на все життя.
Екопоселенці - близькі по духу люди, тим не менш, із розумінням відносяться до відмінностей між людьми і філософськими течіями. Вони нікому не нав'язують свої переконання і не люблять, коли намагаються щось нав'язувати їм. Жителів екосела об'єднує прагнення до пізнання істини і постійного самовдосконалення. Вони хочуть бути щасливі і ділитися цим щастям з іншими. Місцеві жителі допомагають один одному і тим, хто опинився в біді - по можливості беруть в свої сім'ї сиріт створюють будиночки для людей з особливими потребами.
Окрім державної школи, в екоселі батьки вчать своїх і сусідських дітей тому, що вони самі добре знають (більшість жителів добре освічені). Пояснюють матеріал так, щоб діти не нудьгували і зберігали живий інтерес. Іноді запрошують для своїх дітей хороших вчителів з інших місць. Діти вчаться не тільки теорії, але і практиці, в індивідуальному для кожної дитини темпі. Діти розуміють освіту як засіб зробити цей світ кращим, і тому відвідують заняття з радістю. Діти, як і дорослі, люблять спорт і активні ігри, музику, подорожі і туризм. Закінчивши навчання, діти самі вибирають спосіб подальшого навчання. Дехто з дітей, отримавши гарну освіту, може повернутися в екосело.
Жителі екосела спільними зусиллями будують будинки для сімей і для гостей. Більшість будинків, як і земля, належать всій громаді. Частину продуктів екопоселенці вирощують самі в екологічно чистих умовах, в той же час отримуючи високі врожаї завдяки використанню досягнень науки і техніки.
В екоселі намагаються не завдавати шкоди природі, сортують і переробляють сміття. Використовують енергію сонця і вітру для нагріву води та опалення, живуть в енергоефективних будинках. Не вбивають тварин заради їжі, піклуються про хворих і покинутих тварин. Активно користуються велосипедами і електромобілями. Практикують розумне споживання і здорове харчування. Садять ліси і сади.
В екосело можна приїхати для медитації або молитви, волонтерства або спілкування із цікавими людьми. Можна допомагати сиротам, людям з інвалідністю, а можна піклуватися про покинутих тварин, які здобули тут дім. Можна ділитися своїми знаннями та вміннями, садити дерева і доглядати за ними, будувати будинки, готувати їсти, доглядати за дітьми. Можна робити все те, що приносить користь суспільству і вам самим, або хоча б не шкодить оточуючим.
Таким може стати екосело через деякий час. Чи збудуться ці мрії - залежить від нас. Якщо вам близькі ці думки - не бійтеся зв'язатися з нами, поспілкуватися, при бажанні приїхати в гості. Ми всі - не ідеальні, маємо безліч недоліків і комплексів, але рухаючись до спільної мети, ми зможемо досягти більшого, ніж діючи окремо.
Основні принципи співтовариства
Життя людей в гармонійному спілкуванні між собою і природою.
Бажання блага людям і всім живим істотам, втілюється у вигляді активної участі в благодійній діяльності
Повага до приватного життя кожної родини і в той же час розуміння інтересів всієї громади.
Повага до рослинного і тваринного світу, екологічне виховання.
Неприйняття насильства по відношенню до людей і до тварин. Не допускається вирощування тварин для виробництва м'яса.
Гармонійний духовний, інтелектуальний та фізичний розвиток членів громади.
Терпимість до думки інших людей і до різних релігій (крім деструктивних течій). Взаємодоповнення релігій, а не протистояння
Постійний розвиток творчого і пізнавального потенціалу всіх членів громади.
Відкритість до зовнішнього світу.
Діти дитячого екосела і їх гості, вересень 2017, с. Українка Запорізької області (зараз окуповане)
Гармонійний духовний, інтелектуальний та фізичний розвиток прийомних і біологічних дітей
Життя дітей і дорослих в гармонії з природою, суспільством і в згоді один з одним
Виховання, засноване на власному прикладі дорослих (дорослі свідомо відмовляються від вживання алкоголю, куріння, наркотиків, застосування фізичного або духовного насильства).
Дотримання прав дітей відповідно до Конвенції ООН про права дитини
Професійний підхід до проблем прийомних дітей та дітей з особливими потребами.
Ненасильницьке залучення дітей до праці (ферма, майстерні, будівництво)
Навчання дітей здоровому способу життя (на прикладі дорослих)
Залучення дітей до милосердя, допомоги ближнім (участь в соціальних благодійних акціях, суботниках т.д.)
Демократичний спосіб управління життям спільноти (рада громади)
Ефективна освітня система, навчання дітей в малих групах, всебічний розвиток
Основне завдання - навчити дітей мислити, отримувати радість від пізнання нового, бачити справжні цілі освіти. У той же час, діти повинні мати можливість залишити громаду після закінчення школи і мати шанси вступити до університету чи в інший навчальний заклад.
Батьки допомагають один одному в навчанні дітей (знаєш англійську або розбираєшся в автомобілях - навчи свою дитину і сусідську).
Літо в дитячому екоселе, наметовий табір (2014 року) с. Українка Запорізької області (зараз окуповане)
Громада намагається по можливості забезпечити себе основними продуктами харчування (екологічно чистими). У той же час, сільськогосподарські роботи не повинні заважати дорослим приділяти достатньо уваги вихованню дітей, особливо сиріт та дітей з особливими потребами.
Одним із джерел фінансування громади можуть бути державні допомоги прийомним сім'ям та ДБСТ
Передбачається використання ефективних і екологічно чистих методів виробництва сільськогосподарської продукції.
Економне використання природних ресурсів, енергозберігаючі технології, мінімізація забруднення навколишнього середовища, зменшення споживання «непотрібних» речей призводить до скорочення витрат жителів громади.
Зекономлені кошти дозволяють більше ресурсів виділяти на освітні програми, творчість, будівництво.
Будівництво будинків оригінальної архітектури, різних національних стилів сприятиме розвитку «зеленого туризму».
Гірка-маяк і будівництво будинку мумі-тролів, 2019 рік, с. Українка Запорізької області (зараз окуповане)
Земельна ділянка для створення дитячого екосела
Ми шукаємо ділянку, бажано у Чернівецькій одласті України.
Зараз ми розглядаємо варіанти як цільної ділянки для розміщення всіх або декількох будівель, так поступового придбання декількох ділянок у різних частинах поселення (бажано не дуже далеко одна від одної).
Побажання до населеного пункту:
- сільська місцевість або околиця чи тихий район міста;
- тихе спокійне місце з гарним рекреаційним потенціалом (гарний вид, примикання лісу, неподалік водойма або/чи гори або холми);
- відсутність поблизу небезпечних стратегічних об’єктів;
- піша доступність школи та садочку (до 2 км);
- можливість громадського транспортного сполучення (зупинка транспорту - до 1,5 км);
- можливості будівництва на однієї з ділянок (призначення землі - під будівництво);
- наявність підведених комунікацій - великий плюс;
- можливо - територія колишньої бази відпочинку або літнього табору, лікувального закладу тощо;
- безпечні та доброзичливі сусіди;
- географічне розташування - бажано на південь від Чернівців, можливо між Сторожинцем та горами, але не дуже глибоко у горах; також можливі варіанти біля Дністра, з обох берегів (але подалі від кордону з Молдовою);
розглянемо як чисті ділянки, так і ділянки зі старими будинками або недобудовами;
- площа ділянки під один будинок - від 25 до 50 соток (частина може бути під сільське господарство);
- відсутність небезпеки підтоплення і зсувів грунту;
- під’їзна дорога прийнятної якості.
Це - наші побажання, і ми розуміємо що неможливо досягнути всього і одразу, тому ми готові розглядати будь-які варіанти, як від приватних осіб, так і від органів влади або компаній.
Основні споруди на території поселення:
Ми плануємо створити від 3 до 5 будинків в одному населеному пункті, на одній спільній території або на різних ділянках. Також ми плануємо створення спільного будинку зі спортзалом та залом для активностей) та розвиваючого простору навколо нього (дитячий та спортивний майданчики, невеликий парк, басейн та інші споруди). Спільний простір буде використовуватися не тільки жителями ПС та ДБСТ, але також і іншими мешканцями населеного пункту.
Можливо, в одному із будинків буде розміщений МГБ (малий груповий будинок) для людей з особливими потребами.
Кожен будинок буде призначений для сім’ї з 4-10 дітей та їх батьків та обладнаний укриттям. Ми намагаємось створити економічні у розбудові, але теплі, екологічно безпечні, енергоефективні будинки. Планується широке використання сонячних панелей, сортування та утилізація сміття. Також ми плануємо проведення літніх таборів та різних активностей для дітей.
Правила вступу до спільноти (проект):
1. Учасники спільноти можуть бути жителями або просто членами громади.
2. Мешканцями екосела можуть бути люди, які поділяють ідеї спільноти:
- сім'я усиновителів/опікунів/прийомних батьків/батьків вихователів ДБСТ, кандидатів в прийомні батьки, бажано з територій, постраждалих від агресії росії;
- сім'я або одинокий чоловік, який буде приймати активну участь в житті екосела (учитель, лікар, фермер, будівельник і т.д.).
4. Приміщення під житло (будинок або частину будинку) надається такій сім'ї згідно умов проекту "Щасливий дім". Детальні умови заселення і договір безоплатної оренди обговорюються індивідуально.
5. Будівля в екоселі знаходяться у власності благодійної організації (на даний момент - фонду "Щаслива дитина"). У разі, якщо були фінансові і трудові вкладення жителя громади в житло, і цей член громади змінює місце проживання, вирішується питання про фінансову компенсацію за вкладені ресурси. Також можлива розбудова будинку власними коштами сім'ї, фонд може надавати посильну допомогу у будівництві;
6. Сім'я зберігає право власності на житлоплощу, в якій вона проживала до вступу співтовариство, і може розпоряджатися нею на свій розсуд.
7. Прийомна, опікунська сім'я або ДБСТ має право проживання в співтоваристві до тих пір, поки не виростуть і не закінчать навчання всі діти цієї родини (до 23 років). Після цього, ПС може поповнитися новими прийомними дітьми, або звільнити житло для іншої ПС, що має не досягли повноліття прийомних дітей.
8. У деяких випадках сім'я, діти в якій виросли, з урахуванням значного внеску одного або обох батьків в життя спільноти (викладацька, лікувальна діяльність, фермерство) за рішенням ради громади і за згодою наглядової ради може отримати право подальшого проживання в громадському будинку.
Ескізи дитячого екосела:
Так виглядав "Щасливий будинок-3" в екоселі Українка до окупації та зруйнування
Хочете стати учасником проекту?
Якщо вам близькі наші ідеї, то ви можете взяти участь в реалізації цього проекту:
- стати учасником ініціативної групи, що займається розвитком проекту;
- написати про своє потенційне бажання взяти в свою сім'ю дітей-сиріт, в тому числі і дітей з особливими потребами та стати жителем села;
- допомогти фінансово в оплаті проектної документації, оформленні землі під село, в оплаті будівельних робіт;
- допомогти будматеріалами або виконанні будівельних, монтажних робіт;
- сприяти встановленню в магазинах, аптеках, банках та інших людних місцях ємностей для збору пожертвувань. Для цього потрібно лише переконати господаря закладу виділити пів квадратного метра для установки ємності;
- допомогти в якості волонтера в роботі з дітьми, розчищення території, прибирання будівельного сміття, спилі старих дерев;
- допомогти саджанцями плодових і декоративних дерев, винограду;
- допомогти про поширення інформації про проект (зробити перепост або розмістити посилання на проект на своїх сайтах і соц. мережах);
- допомогти в залученні коштів на будівництво села.
Звіти про пожертвування на проект
Будь ласка, зв'яжіться з нами для подальшої співпраці!
З повагою,
директор фонду "Щаслива дитина", координатор проекту
info@deti.zp.ua, +3 8 066 513 34 35 (viber, telegram, whatsapp)
Відеосюжети про дитячу селі: