Дети Запорожья лого

Зазирніть у їхні очі…

8 мая 2012, 11:50 2665 Автор: Віталіна Mосковцева www.zp-pravda.info На самісінькій набережній Дніпра розташований Запорізький навчально-реабілітаційний центр-інтернат "Орієнтир" для дітей із вадами зору, де навчаються 264 дитини віком від шести років. Більше 80 з них - інваліди. Одинадцятеро - сироти

З дев'ятирічною Настусею і десятирічним Владиком, які відвідують клас для сліпих дітей, займається письмом вихователь Людмила Федорівна Харіна

Назустріч мені трапилася дівчинка в окулярах з аж надто товстими лінзами. Значить, іду правильно. Отут, серед весняної зелені, на самісінькій набережній Дніпра розташований Запорізький навчально-реабілітаційний центр-інтернат "Орієнтир" для дітей із вадами зору. Це комунальний заклад обласної ради, де навчаються 264 дитини віком від шести років. Більше 80 з них - інваліди. Одинадцятеро - сироти. Серед вихованців "Орієнтиру" - юні жителі Запоріжжя, Мелітопольського, Оріхівського, Запорізького й інших районів.

- В обласному центрі про нас знають. Але хотілося б, аби батьки активніше привозили дітей із "глибинки", - ділиться заступник директора з виховної роботи Олена Дрюченко. - Адже якщо в дитини поганий зір, їй складно у звичайній школі. Коли подорослішає, важко знайти роботу. А ми даємо вихованцям гідну освіту і старт у житті.

МАЛЮНКИ НАВПОМАЦКИ

Що треба, щоб дитину прийняли в "Орієнтир"? Тільки направлення обласної психолого-медико-педагогічної комісії. Навчання тут безкоштовне. За п'ятиразове харчування теж платити не треба. Діти перебувають в інтернаті цілодобово (на прохання батьків, їх відпускають додому в середу й на вихідні).

Більшість вихованців "Орієнтиру" погано бачать, але є тут діти й з іншими проблемами. Наприклад, косоокістю. А в цьому році в центрі-інтернаті відкрили єдиний на всю область клас для сліпих дітей.

- Раніше батьки мусили відвозити таких дітлахів у Харків. Іноді родинам через це навіть доводилося міняти місце проживання, - пояснює Олена Дрюченко. - Але торік до нас звернулися батьки вихованців запорізького дитсадка №246. У відповідь на їхнє прохання директор нашого центру-інтернату Ганна Володимирівна Тихомирова підняла громадськість, звернулася до депутатів. Дуже багато зробила, щоб реалізувати цю ідею!

У кімнаті для занять гарно: новенькі меблі, яскраві іграшки, приємні шпалери... Хоча підопічні тифлопедагога Олександри Байші й вихователя Людмили Харіної всього цього не бачать, та затишок відчувають. У спальні теж порядок. Блищить санвузол із душовою кабіною. Рядочком висять рушники: біля кожного - рельєфне зображення, що допомагає дітям навпомацки знайти свій.

Десятирічний Владик Столяров показує, як пишуть за допомогою приладу Брайля: крізь решітку витискує на папері крапки-заглиблення.

- Що це у тебе в руці? - запитую про пристосування, схоже на крихітну викрутку.

- Грифель, - пояснює хлопчик.

А потім залюбки демонструє рамку для... малювання. Виявляється, можна нічого не бачити - і створювати картинки! Ось тільки, коли я фотографую хлопчика з його роботами, доводиться просити, щоб він відкрив очі: Владик звик жити з опущеними повіками...

ЗДОРОВ'Я - Й ОЦІНКИ

- Ми не лікувальний, а навчально-реабілітаційний заклад, проте у нас працюють два лікарі-офтальмологи. Маємо фізіотерапевтичний кабінет з унікальною для області апаратурою. Проводяться і заняття з лікувальної фізкультури, - перелічує Олена Дрюченко.

Лікар-фізіотерапевт Світлана Сквірська пишається своїм господарством і намагається показати все:

- Ці два апарати для відновлення зору. У Запоріжжі подібні є лише в одній дорогій спеціалізованій клініці... У наступній кабінці - назальний електрофорез і "Бриз" для вібраційного масажу й прогрівання... Амбліопанорама стимулює око при дистрофії сітчатки. Маємо і макулостимулятор. "Нуга бест" корисний при сколіозах та простудних захворюваннях. А оце - погляньте! - апарат "Корона" для місцевої дарсонвалізації. Між іншим, один учень після десяти процедур став помітно краще вчитися.

Світлана Валеріївна не відпустила мене, поки не продемонструвала на сучасному моніторі ще одну гордість свого кабінету - комп'ютерні програми корекції зору.

ДВАНАДЦЯТЬ БАЛІВ ЗА МАСАЖ

"Орієнтир" не випадково співпрацює з обласним центром зайнятості, який відкрив тут профорієнтаційний кабінет. Адже молодим людям із вадами зору важко знайти роботу. Ким, наприклад, зможе працювати Діма Арутюнян, в якого зір - плюс вісім?

- Вступатиму в Запорізький національний університет на спеціальність "Психологія", - упевнено говорить юнак. - Паралельно займатимуся масажем.

В "Орієнтирі" старшокласники факультативно освоюють допрофільні курси "Класичний масаж" і "Перукарська справа". Уроки масажу дає Василь Діденко. Одразу помітно, що наставник щиро захоплений своєю справою:

- Спочатку діти не зовсім розуміли, навіщо це їм. Тепер усвідомили: такі навички обов'язково згодяться, бо в наш час гіподинамії масаж - один із засобів відновити здоров'я. Протягом року вивчаємо фізіологію, анатомію, прийоми масажу. Потім ще рік освоюємо масаж частин тіла при різних захворюваннях.

Василь Федорович - вимогливий педагог, та за останню контрольну всі його вихованці одержали оцінки не нижче десяти балів. І хоча, приміром, Ліза Ворожева має намір стати економістом, але вона теж вважає:

- Уміння масажувати завжди стане в нагоді - хоча б для рідних та для дітей.

"СТРАЖ ЗАКОНУ" ІЗ ДЕСЯТОГО КЛАСУ

Життя в "Орієнтирі" бурхливе. Тільки-но скінчився "Тиждень праці" - в його програму, крім конкурсу на кращу пришкільну ділянку, увійшли кілька майстер-класів (починаючи від виготовлення простої дощечки - до виробів із соломки та бісеру й писанок), конкурс малюнків "Бережіть землі красу", брейн-ринг "Хрестики-нулики"... А вже наступного тижня відбувся конкурс "Учень року".

- Діти демонстрували власні мультимедійні проекти з математики, екології, історії, праці. А Лєра Вишнякова читала свої вірші, - розповідає заступник директора з навчально-виховної роботи Зоя Скрипник.

Ми зустрілися з Лєрою напередодні конкурсу.

- Я переможу! - посміхнулася десятикласниця. Голова ради інтернату, вона навчається тут з першого класу і цілком упевнена в своїх силах. У дитинстві Лєра мріяла стати... міліціонером. Тепер трохи відкоригувала мрію: "Буду митником! У будь-якому випадку - стражем закону!"

- "Учень року" - це ще й концертна програма, - продовжує Зоя Миколаївна. - Для неї відібрали кращі номери. Зокрема, пісні у виконанні нашої восьмикласниці, призерки міжнародного конкурсу "Назустріч мрії" Аліни Приступи, яка вже співала на сцені Палацу "Україна" в Києві. У майже сліпої дівчини чудовий голос. На конкурсі її нагородили поїздкою в Італію. Сподіваємося, на Аліну там звернуть увагу й допоможуть знайти кошти на дорогу операцію. Шансів повернути дівчині зір мало, але вони є!

Про численні концерти, зустрічі, турніри, конкурси, спартакіади розповідала й Олена Дрюченко. Заступник директора з виховної роботи вдячно згадувала волонтерів молодіжної групи "Енджелз" і групи "Студентське серце" факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ. Приїжджали сюди й волонтери з Німеччини. Вони пообіцяли подарувати конче потрібний інтернату принтер Брайля.

А головна проблема "Орієнтиру" - брак площ. Недавно, за підтримки обласної ради, він орендував перший поверх сусідньої школи №37. Але приміщення в поганому стані. "З нетерпінням чекаємо коштів на ремонт, - підсумували в інтернаті. - Хочеться встигнути до нового навчального року".

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии